حال ما خوبست........


1

فردا دوازدهم اردیبهشت ماه  است. همان دوازدهم اردیبهشت کذایی، روز معلم را میگویم.روزی که بناست-یعنی بنا بود-معلم، قدر ببیند و بر صدر نشیند،اما نشد، یعنی نخواستند که بشود.به نظرم باید این روز را از این پس، روز«توهین مضاعف، تحقیر مضاعف»بنامند. معلمی که 364 روز سال را خرد میشود، لجن مال میشود، مچاله میشود؛همین یک روز را هم نمیخواهد.نمیخواهد اردیبهشت ماه که شروع میشود، وزیری که میل به زیاد دیده شدن  در وجودش موج میزند، مدام از ارائه ی تسهیلات به نیروهایش سخن بگوید، درحالیکه بسیاری از ادارات و ارگانها، آرام و بی سر وصدا، چند برابر این تسهیلات را  ارائه میدهند و آب هم از آب تکان نمیخورد-که البته باید هم چنین باشد-اینکه در بوق وکرنا کنیم و در دهان عده ای بیخبر از همه جا بیندازیم که کلیه ی مطالبات فرهنگیان تا فلان ماه پرداخت خواهد شد؛ نه تنها نباید باعث افتخار باشد که اگر ذره ای عزت نفس در وجودمان باشد ، باید که شرممان شود ، باید که معنی مطالبات را در ذهنمان مرور کنیم و بفهمیم طلب عقب افتاده ای را دادن ، پز دادن نمیخواهد، شرمساری میخواهد!!!!

دیروز وبلاگ  برخی از دوستان فرهنگی   که اشاره ای به این روز داشته اند را مرور میکردم،چیزی جز یاس و ناامیدی در آنها ندیدم، امواج منفی صادر شده از این نوشته ها تا اعماق جان انسان نفوذ میکند.اگر کمی فکر کنیم خواهیم دید که این فضای حاکم بر آموزش و پرورش ما، نتیجه ای جزسستی و رخوت کل جامعه در بر نخواهد داشت. فرزند شما وقتی چندین ساعت  از شبانه روز را در چنین محیطی یگذراند، بدون شک این بی حسی و کرختی در وجودش رسوب خواهد کرد. شما فیلمهای خارجی را که در فضای مدارس میگذرد، ببینید؛ انرزی از در و دیوار آن میبارد،دانش آموزانی که از زور تمیزی صورتشان برق میزند و معلمانی خوش پوشتر و شادابتر از دانش آموزان .ولی ما همچنان درگیر آنیم که اگر دبیری با لباس آستین کوتاه به مدرسه آمد و ارکان عرش را به لرزه در آورد، سریعا با ارائه ی گزارشی وتذکری،این ثُلمه را جبران کنیم و اگر احیانا همکار خانمی، دانسته یا نادانسته، تار مویی را نمایان کرد، انگ هایی به او بچسبانیم که تا سالها نتواند سرش را بلند کند.

در جامعه ی ما فقر فرهنگی ،بیداد میکند،بر در و دیوار کلاسهای درس، پدیده ی شعار نویسی امری رایج است و چه کسی بی خطر تر از معلم و صد البته خانواده ی او!!!!یکبار دیگر فضای مدارس خارجی را در ذهنتان مجسم کنید لطفا!!!

بعضی جملات را از بس که شنیده ایم  -و بی دلیل به کار برده ایم تا به دیگران بفهمانیم که زیاد میدانیم-نخ نما و مستعمل شده اند، این جمله یکی از آنهاست:


«کسی را که خوابست میتوان بیدار کرد،وای به حال کسی که خودش  را به خواب زده باشد»

بدا به حالمان اگر خودمان را به خواب زده باشیم، اروپا سالهاست که چرت بعد از جنگهای جهانی اش را پاره کرده و ما همچنان لذت میبریم از اینکه ،خودمان را به خواب  بزنیم و تقلای دیگران را برای بیدار کردنمان ببینیم و لذت ببریم!!!!


لطفا کسی  روز و هفته ی معلم را به من تبریک نگوید،من شرم دارم از اینکه در این جامعه ، فرهنگی ام، من امنیت ندارم،آرام نیستم،شان ندارم، منزلت ندارم.لطفا کسی به من تبریک نگوید!!!

...................

2

چند ماه پیش در یکی از پستهایم ، اشاره ای داشتم به اینکه تیمهای ایرانی ، تیمهای اعراب را شکست داده اند و شعری از فردوسی نوشتم که به مذاق خیلی ها  خوش نیامد و مرا به دریافت القابی چون فاشیست ونزاد پرست، مفتخر کردند!!


4شنبه ی هفته ی قبل، در جریان بازی  دو تیم ذوب آهن اصفهان و الاتحاد عربستان،تماشاگران ایرانی،پرچمی را در دست داشتند که بر روی آن به 3 زبان فارسی و عربی وانگلیسی،نوشته شده بود:"خلیجهمیشه فارس" و اینکار،تلافی اقدام چند هفته قبل تیم العین امارات بود که در جریان بازی با سپاهان ،لغت مجعول "خلیج ع ر ب ی" را بر روی پارچه نوشته ای در ورزشگاه به نمایش گذاشته بود و تلویزیون امارات هم به کرات این تصاویر را نشان داد. در روز بازی ذوب آهن، ناظر اردنی (عرب) مسابقه، به مدت 6دقیقه،جریان  بازی را قطع کرد تا به مسئولین و تماشاگران ایرانی بفهماند که این نوشته باید جمع شودو حتی تهدید به قطع کامل مسابقه و اعلام نتیجه به نفع تیم عرب کرد!!!


بر اینکار  دو ایراد واردست .

نخست اینکه:چرا در بازی سپاهان چنین اتفاقی نیفتاد  و کسی تهدید به قطع مسابقه نکرد؟؟!!

و دوم اینکه:طبق قوانین فیفا،هرگونه شعار،نوشته و حتی حرکتی که نشاندهنده ی رفتار نژاد پرستانه  باشد؛ در ورزشگاهها ممنوع است، اما نام "خلیج فارس" نامیست که در سازمان ملل و یونسکو به ثبت رسیده و بنابراین اشاره به آن نمیتواند نژاد پرستانه باشد. رفتار اشتباه و نژاد پرستانه از آن ناظر عربیست که رگ ناسیونالسم عربی اش  چنان متورم شده که میخواهد قانون را دور بزند!!

و به یاد داشته  باشیم که فقط چند روز پیش "روز ملی خلیج فارس"بود ، اما آنان که در فکر اصلاح ساختار دنیا هستند، فراموش کردند که این ساختار غلط را اصلاح کنند!!

ایران، این گربه ی ملوس و مخملین را سالهاست که می آزارند، هم از درون   و هم از بیرون  و شاید حق دارند بیرونیها، وقتی بی تفاوتی بزرگان ما را میبینند.

شاید بهتر باشد خلیج فارس را به دیگران بدهیم تا راحتتر بتوانیم به فلسطین و لبنان و برادر هوگو و فیدل  و مورالس برسیم!!!دوستانی که رگ روشنفکریشان چنان میزند که دیگران را متعصب و فاشیست میدانند، بدانند علاقه به وطن،  تحجر و واپس گرایی نیست. انگار قرار نیست، افراط و تفریطهای تاریخی ما ، دست از سرمان بردارد، گاهی چنان متحجر و گاهی چنین روشنفکر نما!!

آن زمان که"جمال عبدالناصر"اول بار ایده ی "پان عربیسم" را مطرح کرد، ما خواب بودیم وهنوز خوابیم، باید که بیدار شویم؛ شاید که وضعمان کمی بهتر شود!


..........................


پ ن 1: تکریم یک فرهنگی را در اینجاببینید( دوست و همشهری عزیزم، مهدی منیری که 9 سال از بهترین سالهای عمرش را با شرایطی به مراتب سخت تر از من در شهرستان محروم چادگان به سر برد، اکنون که به شهر خود بازگشته، اینچنین تکریم میشود!!)


پ ن 2: از دید من ، حساب اعراب ایران از اعراب حاشیه ی خلیج جداست. نمیدانم آنها عرب ایرانی اند یا ایرانی عرب، اما مهم اینست که ایرانی اند.


پ ن 3: این روز ها با دلیل و بی دلیل ، این شعر قیصر بر زبانم جاریست:


حال ما خوبست، مثل حال گل!!          حال گل در چنگ چنگیز مغول!!!

........................


شنبه 11 اردیبهشت1389 ساعت: 22:40 توسط:........
سلام
شما نیاز ندارید ازتون تجلیل کنند ما نیاز داریم از شما تجلیل کنیم
کاش میدانستی که در اوج اسمانها صدایت میزنند
کاش میدانستی گل باغها در داستان توست
کاش میدانستید همانهایی را که میگویی طفل دبستانی تو بودند
انروز تویادمان دادی که......ای کاش معلم خوبیها باشیم تا همه عالم برای مان طلب مغفرت کنند از کدام جاده بگذریم که به مقصد برسیم بدون معلم
معلم خداست انروز که مرا درس اموخت
معلم پیامبر است انروز که مرا طرز زندگی کردن اموخت
ومعلم مولایم علی است
بدان به کدام تکیه گاه تکیه کردی وچه عنوانی با خود داری
من با تمام وجود اینروز را بهت تبریک میگویم
ما دستان معلم خیر را میبوسیم

/ 0 نظر / 22 بازدید