من دلم برف میخواهد!!

 

1.

امسال به دلیل تازه وارد بودنم به شهر کاشان ، بیشتر در مدارس حاشیه ای شهر هستم و بالطبع ، دانش آموزان  چنین   مدارسی ،دانش آموزانی هستند با فقر فرهنگی بیشتر؛ اگر با اغماض و اکراه بپذیریم که : «پول، خوشبختی نمی آورد»اما باید بپذیریم که:فقر مادی ، بدبختی می آورد ؛فقر فرهنگی را نیز با خود می آورد .

تعدادی از دانش آموزان اول دبیرستانیم در یکی از مدارس،نمونه و شاهد مثالی هستند برای این ادعا.با تعدادی از آنها هم صحبت شده ام ؛دانش آموزانی که عمدتا دارای مشکلات رفتاری هم هستند.یکی از آنها پدرش را از دست داده،مادرش پس از ازدواج مجدد،او را رها کرده،سرپرستی اش را عمه اش به عهده دارد.و می توان حدس زد نوجوانی که نه پدری بالای سر دارد و نه مادری ،دارای چه رفتارهای نابهنجاریست.

یکی دیگر از آنها پس از جدایی پدر و مادر،به همراه مادرش در خانه مادر بزرگش زندگی میکندو پدر که اصالتا زاده یکی از استانهای غربی کشورست پس از جدایی به شهر خود باز میگرددو چند ماه پس از متارکه در تصادفی، جان خود را از دست می دهد.به من گفت : مادرم و مادربزرگ مادری ام به من میگویند:به همان شهر پدرت برو،آنها وضعشان از ما بهتر است و تو در آنجا موقعیت بهتری خواهی داشت. (همان داستان یک نان خور کمتر!!) با لحن معصومانه ای به من گفت : مادر بزرگم به پدرم فحش میدهد و میگوید :او پدر تو نیست !!راست گفته؟ گفتم:نه،او همیشه پدر توست ؛کارهایی نکن که روحش ناآرام باشد ...مادرش با کارگری در شهرک صنعتی کاشان ،خرج خود و او را میرساند ومشخص است با چه بدبختی و فلاکتی .

دیگری فرزند طلاق است ،در حالیکه پدرش به اتهام حمل مواد مخدر و کشیدن چک بلا محل در زندان است،خودش و خواهرش به همراه مادرش، در یک سو و برادر دیگرش در سویی دیگر،زندگیشان را دو پاره شده ادامه میدهند. رفتارهای اینها عمدتا غیر نرمال است؛به خاطر شرایطشان،مجبوریم بعضی از رفتارهایشان را نادیده بگیریم؛به حال و روزشان که نگاه میکنیم،به یاد ضرب المثل:«هرچی سنگه،مال پای لنگه» میافتیم.جالبست که اینها ،ذاتا بد نیستند،اگر احترامی ببینند،چند برابرپاسخ میدهند،ملاک من برای شر بودن و بد ذات بودن را در هیچ کتابی نمیتوانید پیدا کنید،شاید به نظر خیلی ها این ملاکها خنده دار باشد،اما در همان فرهنگ به ظاهرکوچه بازاری اینها،اثری از شعار نوشته های معمول و مرسوم بر روی دیوار کلاس در هجو دبیران نیست،دق دلیهایشان را بر سر وسایل نقلیه دبیران،خالی نمیکنند،سلامهایشان خالصانه تر و صادقانه ترست،از نظر من،اینهایعنی  همان ذات پاک،یعنی درون سالم که متاسفانه؛شرایط و محیط ،ممکنست از آنها در آینده انسانهایی بد و خطرناک بسازد.اگر شخصیتهای خردشده و غرورهای نادیده گرفته شده اینها،خردتر نشودو غرورشان ،بیش از این لگدمال نشود،میتوان به آینده ی اینها امیدوار بود......

گروه دیگر دانش آموزان این مدارس،دانش آموزان افغانی هستند. دانش آموزانی که متولد همین شهرند و لهجه ی کاشانی را غلیظ تر از خود کاشانیها صحبت میکنند!!چهره هاشان هم 2 گونه است:افغانی بودن عده ای را از روی چشمهای مورب و حالات صورتشان،تشخیص میدهی،در حالیکه عده ای دیگر؛چهره هایی شبیه به ایرانیها دارند.

در میان اینها هم شیعه هست و هم سنی.چند هفته پیش با یکی از سنی مذهب هایشان صحبت میکردم،پس از آنکه مطمئن شد تعصبات معمول ومرسوم شیعی را ندارم،سر درد دلش با من باز شدو چقدر برایم عجیب بود وقتی میدیدم جوانکی 15 ساله چنین کینه ای به دل گرفته از شیعیان و خصوصا ایرانیها!!از امام حسین و دیگر ائمه با احترام یاد میکرد؛اما از بی حرمتیهایی که در حقشان روا میدارند نالان بود،میگفت:ما هم برای امام حسین عزاداری میکنیم،اما نه به سبک شما که به بدنتان آسیب میرسانید،گفت:ما در مسجد قرآن میخوانیم در روزهای عزاداری.میگفت:برای انجام مراسمشان آزادی عمل ندارند(منظورش،مراسم مشترکشان با شیعیان بود،مثل:نمازهای عید قربان و فطر)میگفت:که سال دیگر به افغانستان باز خواهند گشت و من با خودم فکر کردم او این کینه را هم با خود به سرزمین مادری اش خواهد برد و نباید تعجب کنیم اگر از میان اینها؛سالها بعد،«عبدالمالک ریگی» دیگری سر برآورد و تمام کینه ها و عقده های انباشته شده ی این سالها را با بریدن گلوی انسانی،فرو بنشاند!!

................................

2.

چند روز پیش،فاصله ی بین چهار راه  تا مدخل شهر را در کاشان،سوار یک تاکسی نارنجی رنگ خوشگل شدم.(بقیه ی خوانندگان غیر همشهری عزیز،مشکل از خودتونه که نمیدونید این مسیرها کجا هستن،باید کاشونی به دنیا میومدید دیگه!!)راننده و یکی از مسافران،در تمام مسیر به تجزیه و تحلیل شرایط جوی این روزها پرداختند و ماحصل گفتگوی آنها این شد که:این بی بارانی امسال،نتیجه ی گناهان کثیره ی خلق الله است.درتمام طول مسیر،خواستند که مرا هم به صحبت بکشند،اما شما انصاف بدهید،صبح شنبه باشد،شما بخواهی برای تدریس به روستا بروی،در دلت همینطور آشوب باشد،حسی برای اظهار نظر-آنهم از نوع مخالفش- میماند؟!

راننده با قاطعیت ،مدعی بودکه خدا از این ملت رو گردانده و قهرش را اینگونه نشان میدهدو...

موقع پیاده شدن؛راننده به جای 2 کورس،کرایه ی 3 کورس را حساب کرد؛دلیلش را که پرسیدم،گفت: چند قدم جلوتر ترمز زدم و شد 3 کورس!!کرایه را دادم و گفتم:من هم فهمیدم چرا باران نمیبارد و رفتم!!

.................................

3.

من دلم برف میخواهد،دیماه به نیمه رسید اما انگار نه انگار،دلم میخواهد در کلاس درس،به دانش آموزانم نهیب بزنم که:حواستان به درس باشد نه به برف، اما خودم مخفیانه برف را تماشا کنم.دلم میخواهد مسیر 5 دقیقه ای را به علت بارش برف، در نیم ساعت طی کنم،دستهایم را به دیوار بگیرم که نیفتم،دوست دارم بارش برف،اوضاع شهر را به هم ریخته باشد؛اصلا دلم میخواهد روی برفها سُر بخورم و بیفتم؛مهم نیست که دیگران به من بخندند،مهم اینست که برف ببارد.

دلم میخواهد صبح که از خانه بیرون میآیم،مهی غلیظ همه جا را فرا گرفته باشد و من تا چند متر جلوتر را بیشتر نبینم،دلم میخواهد صدای قدم زدنم را روی برفها بشنوم. میخواهم برف را حس کنم.

دلم میخواهد آتشی کنار برفها روشن کنم و یک کاسه آش داغ را هُرت بکشم بالا.

از حس و حال و آرزوهای کودکیم،اینها فقط برایم مانده:برف،آتش،سیب زمینی در خاکسترها،بازی با آتش....

این حسها را دوست دارم،من دلم برف میخواهد!!

 

................................

4.

با چند روز تاخیر؛سال نو مسیحی ،به تمام هموطنان ارمنی ام و به تمام مسیحیان جهان مبارک!!

ارمنی های ایران،همیشه در ذهن من؛نمادی از بزرگ منشی و مهربانی بوده اند که بسیاری از تنگ نظریهایی را که به اسم دین به آنها تحمیل کرده ایم،تحمل کرده اند و مانده اند،چرا که همواره خودشان را«ایرانی» دانسته اند.

...............................

5.

«ستایش» عزیزم،5 سالگیت مبارک!!

تو کوچکتر از آن هستی که بدانی،5 سال پیش-در همان سالهای سرد و سیاه تنهایی-در یک روز سرد و برفی زمستانی،با چه ذوقی برای دیدنت به« بیدگل» آمدم؛هیچگاه نخواهی فهمید که آن سالها،به جای بسیاری از نداشته هایم بودی دایی جان!!

همان بهتر که نفهمی؛همان بهتر که ندانی!!

 

 

/ 67 نظر / 40 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رهگذر

عجب لینک های ریدری قشنگی داری. یاد ما هم بدید چه جوری درست میشه؟[بغل]

رهگذر

مدعی گو هر چه می خواهد به تکفیرم بگوید من خدا را می شناسم,من خدا را می شناسم

امیر سحابی

سلام دوستان از اینجا شما رو دعوت می کنم از وبلاگ کلاس آموزش نویسندگی دانشگاه پیام نور مرکز آران و بیدگل دیدن بکنید http://medadtarash89.blogfa.com وهمچنین پادکست این کلاس که تازه کارش رو شروع کرده است http://nevisandegi.cast.ir این ها استعدادهای نهفته ی دوستان این کلاس هست پس با نقد هاتون اونها رو هر چه بیشتر برای شکوفایی استعداد هاشون یاری کنید متشکرم امیر سحابی

نیا

به نظرم به آرزوی دلتون رسیده باشید!!! برف میاید برف ....

خیلی از نوشته هاتون خوشم میاد ولی به نظرم کم لطفی می کنین که گفتین تا 1 سال پیش اصلا بلد نبودین بنویسین . به نظر من که خیلی پخته و سنجیده می نویسین.

درسته من بی نام و نشونم ! یکی از نوشته هاتونو چند روز پیش در وبلاگ آقای عبداللهی خوندم . صمیمیت و راحت بودنش مرا بوجد آورد و سر از وبلاگ خودتون در آوردم , این روزها از فکر وبلاگ و وبلاگ نویسی در نمیام همه جا تو خونه,خیابون,دانشگاه,مهمونی,پای تلفن ,وحتی همین حالا که دارم این یادداشت رو می نویسم بهش فکر می کنم.

چه جوری آهنگ روی وبلاگتون گذاشتین ؟ آیا میشه هر وقت بخواهین آهنگشو عوض کنین؟

ببخشید جواب سوالم رو ندادین .میشه بگین چه جوری وبلاگتون رو موزیکال کردین؟مرسی

خیلی متشکرم معلم خوبی هستین ! شاید هم من شاگرد خوبی هستم[خرخون]